Praca socjalna z osobami pozostającymi bez pracy
Cele Pracy socjalnej z osobami pozostającymi bez pracy. O ile celem instytucji rynku pracy jest pełne i produktywne zatrudnienie osób, o tyle celem głównym instytucji pomocy społecznej w działaniach na rzecz osób pozostających bez pracy jest:
wzmocnienie oraz stworzenie warunków sprzyjających odzyskaniu zdolności do funkcjonowania klientów na rynku pracy poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych i zawodowych.
Pomoc świadczona w ramach pracy socjalnej na rzecz osób pozostających bez pracy, postrzegana przez pryzmat tak postawionego celu powinna przyczynić się do realizacji następujących celów szczegółowych:
- zmiany postaw wobec własnego bezrobocia,
- zdobycia zdolności adaptacyjnych w środowisku pracy i sąsiedzkim,
- wzrostu własnych umiejętności zawodowych i interpersonalnych,
- rozwoju aspiracji i konkretyzacji planów życiowych,
- poprawy funkcjonowania psychospołecznego w tym wzrostu samooceny,
- samodzielności w rozwiązywaniu własnych problemów,
- wzrostu odpowiedzialności za własne życie.
Przedstawione poniżej rozwiązania to propozycja wskazania najważniejszych aspektów pracy socjalnej z osobami pozostającymi bez pracy – zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Metodologia działań z tą grupą klientów to wciąż jeszcze otwarta księga – daje możliwość wprowadzania nowych rozwiązań, modyfikacji metod już istniejących, elastycznego dopasowania się do potrzeb klienta i rynku pracy. Praca z tą grupą osób, łącząca niezwykły szacunek dla klienta, wrażliwość i profesjonalizm – może stać się źródłem ogromnej satysfakcji. Warto jest wiedzieć co nowego dzieje się w tym obszarze. Zachęcam Państwa do lektury!
Klikając na tytuł można pozyskać materiały w formacie pdf.
Metodyka pracy socjalnej z osobą pozostającą bez pracy
Wsparcie instytucjonalne dla osób poszukujących pracy – materiał dydaktyczny