Superwizja pracy socjalnej dla praktyków – już wkrótce podręcznik dla superwizorów pracy socjalnej!

Trwają końcowe prace nad pierwszym polskim podręcznikiem dla superwizorów pracy socjalnej, pod tytułem: „Superwizja pracy socjalnej dla praktyków” autorstwa: Piotra Domaradzkiego, Jerzego Krzyszkowskiego, Macieja Sosnowskiego i Aurelii Włoch.

Autorzy podręcznika. Od lewej: Maciej Sosnowski, Aurelia Włoch, Piotr Domaradzki, Jerzy Krzyszkowski

Lato 2015, Mikołów. Autorzy podręcznika. Od lewej: Maciej Sosnowski, Aurelia Włoch, Piotr Domaradzki, Jerzy Krzyszkowski.

Superwizja pracy socjalnej dla praktyków” będzie praktycznym podręcznikiem pomocnym w rozwoju, pogłębieniu wiedzy i zainteresowań oraz zwiększeniu satysfakcji osób zajmujących się zawodowo pomaganiem. Książka będzie przeglądem wiedzy oraz doświadczeń autorów w obszarze grupowych oraz indywidualnych form superwizji pracy socjalnej

Co sprawia, że Ta książka będzie wyjątkowa?

  • Na polskim rynku dotychczas nie było publikacji czerpiącej z polskich doświadczeń superwizji pracy socjalnej. Jest to pierwszy podręcznik, opisujący wypracowane na polskim gruncie wzorce superwizji pracy socjalnej.
  • Zawiera w sobie wypracowane praktyczne ścieżki postępowania, wymagane standardy i procedury, oraz szczegółowe opisy przeprowadzonych sesji indywidualnych i grupowych.
  • Ukazuje także dobre praktyki w realizacji superwizji programów i projektów.
  • Zawiera w sobie opisy wykorzystywanych narzędzi, opis trudności i praktyczne wskazówki przezwyciężania trudności powstałych podczas sesji.
  • Jest praktycznym poradnikiem wdrażania superwizji w Jednostkach Organizacyjnych Pomocy Społecznej.

Dla kogo publikacja?

Odbiorcą podręcznika są metodycy pracy socjalnej, specjaliści pracy socjalnej, początkujący i praktykujący superwizorzy pracy socjalnej, kadra zarządzająca jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz dydaktycy pracy socjalnej a także wszystkie osoby myślące o własnym rozwoju w obszarze pracy socjalnej.

Z recenzji Prof. WSP, dr hab. Mirosława Grewińskiego:
Mamy już sporadyczne doświadczenia w realizacji superwizji przez niektóre podmioty pomocy społecznej, a także kilka opracowań książkowych, które dotyczą stricte zagadnień superwizji pracy socjalnej czy też superwizji służb społecznych. Wszystko to jednak jest niewystarczające, jeśli poważnie myślimy o implementacji superwizji do głównego nurtu działań wspierających służby społeczne w systemie pomocy społecznej.
Dlatego też cieszy fakt, że czwórka ekspertów (teoretyków jak i praktyków) zajmująca się na co dzień zagadnieniami z zakresu pomocy społecznej podjęła się przygotowania publikacji, która miałaby być swoistym podręcznikiem dla pracowników socjalnych – jak mądrze i efektywnie wykorzystać superwizję w praktyce służb społecznych. Już na wstępie należy podkreślić, że największą wartością i atutem opracowania jest interdyscyplinarny zespół doświadczonych autorów, z którego przynajmniej dwie osoby to praktycy mający duże doświadczenie w pracy w podmiotach pomocy społecznej, którzy wykorzystywali superwizję w swojej profesjonalnej działalności, a dwaj kolejni to eksperci o dużym dorobku dydaktycznym w obrębie pomocy społecznej, w tym w zakresie superwizji”.

Autorzy:

Do niekwestionowanych walorów tej książki należy niewątpliwie zespół autorów wśród których są prekursorzy superwizji pracy socjalnej w Polsce: Aurelia Włoch i Piotr Domaradzki, którzy jako jedni z pierwszych zaczęli w 1997 roku prowadzić sesje superwizyjne dla pracowników pomocy społecznej oraz moja, skromna osoba. Obok nas, wśród twórców książki jest nauczyciel akademicki profesor Jerzy Krzyszkowski, który jako jeden z pierwszych podjął temat superwizji w swojej wydanej w 1997 roku książce pt „Elementy organizacji i zarządzania w pomocy społecznej”. Taki skład osobowy stanowi o innowacyjnym charakterze książki.

Podręcznik przygotowuje Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Planowany termin wydania to koniec marca 2016 roku. Już teraz zapraszam do lektury!!